Zaznacz stronę

Stowarzyszenie
Bocheńscy Patrioci

Ojcowie Niepodległości

Józef Piłsudski 1867-1935

Partner tytularny projektu:

Współpraca:

Mural Ojcowie Niepodległości – Józef Piłsudski

Pomysłodawca, Inicjator: Grzegorz Pałkowski

Projekt i wykonanie: murale-art.pl

Miejsce namalowania: północna ściana elewacji klatki pierwszej przy ul. gen. Tadeusza Jakubowskiego 14, Os. Niepodległości, Bochnia

Wymiary: ok. 10 m na 11 m

Józef Piłsudski, polityk i działacz niepodległościowy. Naczelnik Państwa Polskiego (1918 – 1922), Wódz Naczelny Wojska Polskiego (1918), pierwszy Marszałek Polski (1920), premier Polski (1926 – 1928, 1930).

Autor przedstawia Józefa Piłsudskiego w portrecie konnym.

Twarz Piłsudskiego została odwzorowana na podstawie zdjęć archiwalnych z czasów Legionów Polskich.

Ubiór Marszałka stanowi mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 roku
w Krakowie.

Wśród widocznych elementów można wyróżnić: kołnierz z wężykiem generalskim, z wyhaftowanym orłem i skrzyżowanymi buławami.

Wężyki generalskie na mankietach.

Na lewej piersi mundur zdobią ordery.
Pierwszy od lewej to: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari – może być nadany dowódcy lub żołnierzowi za śmiały czyn bojowy lub osobiste męstwo, a także osobom cywilnym za okazanie niezwykłego męstwa.

Po środku – Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości – nadawany osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność Ojczyzny z niezwykłym poświęceniem lub walką tą kierowały.

Po prawej Krzyż Walecznych – Krzyżem Walecznych może być odznaczony maksymalnie czterokrotnie każdy oficer i każdy szeregowy armii czynnej, który wyróżnił się czynem męstwa
i odwagi w boju.

Nakrycie głowy stanowi czapka maciejówka, z umieszczonym na niej orzełkiem legionowym.

Autor nieprzypadkowo dobrał umaszczenie konia. Po odzyskaniu niepodległości Piłsudski tylko sporadycznie dosiadał słynnej Kasztanki. Podczas odpraw z oficerami w czasie Bitwy Warszawskiej, w której nadzorował kontrofensywę znad Wieprza, dosiadał innych koni. Zwycięstwo strony polskiej w tej bitwie radykalnie zmieniło przebieg wojny i pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej.

Tło portretu stanowią barwy ogniste, ciemny i jasny brąz, które symbolizują ciężkie, bitewne czasy Rzeczypospolitej na początku XX wieku. Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. było więc prawdziwie historycznym zwycięstwem całego narodu, który w okresie niewoli nigdy nie pogodził się z faktem utraty własnej państwowości. Znaczenie powstania niepodległego państwa uwydatniło się w wielu dziedzinach. II Rzeczpospolita, jak pokazał późniejszy bieg wydarzeń, stanowiła ważny okres w tysiącletniej tradycji państwa polskiego, w dziejach kształtowania się świadomości narodowej, przy ogromnym udziale Józefa Piłsudskiego – jednego z sześciu polskich mężów stanu, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski po I wojnie światowej – nazywanych Ojcami Niepodległości.

Projekt „Ojcowie Niepodległości” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci

Partner Tytularny Projektu: Tauron Polska Energia SA

Współpraca: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni

Czytała:
Anna Butrym

Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci