Stowarzyszenie
Bocheńscy Patrioci
Ojcowie Niepodległości
Józef Piłsudski
1867-1935
audiodeskrypcja
Włącz audiodeskrypcję
Partner tytularny projektu:
Współpraca:
Mural Ojcowie Niepodległości – Józef Piłsudski
Pomysłodawca, Inicjator: Grzegorz Pałkowski
Projekt i wykonanie: murale-art.pl
Miejsce namalowania: północna ściana elewacji klatki pierwszej przy ul. gen. Tadeusza Jakubowskiego 14, Os. Niepodległości, Bochnia
Wymiary: ok. 10 m na 11 m
Józef Piłsudski, polityk i działacz niepodległościowy. Naczelnik Państwa Polskiego (1918 – 1922), Wódz Naczelny Wojska Polskiego (1918), pierwszy Marszałek Polski (1920), premier Polski (1926 – 1928, 1930).
Autor przedstawia Józefa Piłsudskiego w portrecie konnym.
Twarz Piłsudskiego została odwzorowana na podstawie zdjęć archiwalnych z czasów Legionów Polskich.
Ubiór Marszałka stanowi mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 roku
w Krakowie.
Wśród widocznych elementów można wyróżnić: kołnierz z wężykiem generalskim, z wyhaftowanym orłem i skrzyżowanymi buławami.
Wężyki generalskie na mankietach.
Na lewej piersi mundur zdobią ordery.
Pierwszy od lewej to: Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari – może być nadany dowódcy lub żołnierzowi za śmiały czyn bojowy lub osobiste męstwo, a także osobom cywilnym za okazanie niezwykłego męstwa.
Po środku – Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości – nadawany osobom, które walczyły z bronią w ręku o niepodległość i suwerenność Ojczyzny z niezwykłym poświęceniem lub walką tą kierowały.
Po prawej Krzyż Walecznych – Krzyżem Walecznych może być odznaczony maksymalnie czterokrotnie każdy oficer i każdy szeregowy armii czynnej, który wyróżnił się czynem męstwa
i odwagi w boju.
Nakrycie głowy stanowi czapka maciejówka, z umieszczonym na niej orzełkiem legionowym.
Autor nieprzypadkowo dobrał umaszczenie konia. Po odzyskaniu niepodległości Piłsudski tylko sporadycznie dosiadał słynnej Kasztanki. Podczas odpraw z oficerami w czasie Bitwy Warszawskiej, w której nadzorował kontrofensywę znad Wieprza, dosiadał innych koni. Zwycięstwo strony polskiej w tej bitwie radykalnie zmieniło przebieg wojny i pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej.
Tło portretu stanowią barwy ogniste, ciemny i jasny brąz, które symbolizują ciężkie, bitewne czasy Rzeczypospolitej na początku XX wieku. Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. było więc prawdziwie historycznym zwycięstwem całego narodu, który w okresie niewoli nigdy nie pogodził się z faktem utraty własnej państwowości. Znaczenie powstania niepodległego państwa uwydatniło się w wielu dziedzinach. II Rzeczpospolita, jak pokazał późniejszy bieg wydarzeń, stanowiła ważny okres w tysiącletniej tradycji państwa polskiego, w dziejach kształtowania się świadomości narodowej, przy ogromnym udziale Józefa Piłsudskiego – jednego z sześciu polskich mężów stanu, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski po I wojnie światowej – nazywanych Ojcami Niepodległości.
Projekt „Ojcowie Niepodległości” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci
Partner Tytularny Projektu: Tauron Polska Energia SA
Współpraca: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni
Czytała:
Anna Butrym
Z albumu Dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci