Stowarzyszenie
Bocheńscy Patrioci
Ojcowie Niepodległości
Ignacy Jan Paderewski
1860 – 1941
audiodeskrypcja
Włącz audiodeskrypcję
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Miasta Bochnia
Współpraca:
Mural Ojcowie Niepodległości – Ignacy Jan Paderewski
Projekt „Ojcowie Niepodległości” realizowany jest przez Stowarzyszenie Bocheńscy Patrioci
Projekt muralu i wykonanie: murale-art.pl
Miejsce namalowania: północna ściana elewacji bloku nr 36 przy ul. Legionów Polskich, Osiedle Niepodległości, Bochnia
Wymiary: ok. 7 m na 13 m
Ignacy Jan Paderewski, polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu
i polityk. Premier i minister spraw zagranicznych (1919).
Mural przedstawia Ignacego Paderewskiego, grającego na fortepianie. Tło stanowi część obrazu autorstwa Leona Prauzińskiego „Walki na przedmieściach Poznania – fragment walk przed mostem Chwaliszewskim”.
Ignacy Jan Paderewski przyszedł na świat w Kuryłówce na Podolu w 1860 roku. Był bardzo utalentowanym pianistą i kompozytorem. W 1881 r. wyjechał z Imperium Rosyjskiego na zachód Europy, aby doskonalić swoje umiejętności artystyczne. Dziesięć lat później odbył pierwsze tournee po Stanach Zjednoczonych, które przyniosło mu sławę i sukces finansowy.
W 1899 r. ożenił się z Heleną Marią Górską, z którą zamieszkał w majątku Riond Bosson w Szwajcarii.
Wraz z małżonką nie zapominali o znajdującej się pod zaborami ojczyźnie i aktywnie wspierali rodaków. Paderewski ufundował Pomnik Grunwaldzki, który odsłonięto w Krakowie w 1910 roku, w pięćsetną rocznicę bitwy grunwaldzkiej. Po wybuchu I wojny światowej założył wraz z Henrykiem Sienkiewiczem Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Wybitny pianista zbliżył się również do amerykańskich elit władzy, co pozwoliło mu na początku 1917 r. spotkać się z prezydentem USA Thomasem Woodrow Wilsonem i przekazać mu memoriał dotyczący Polski.
Na wieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości udał się drogą morską do ojczyzny. Jego wizyta w Poznaniu pod koniec grudnia 1918 r. uważana jest za impuls, który doprowadził do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym, zwieńczonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
16 stycznia 1919 r. Paderewski został premierem Rzeczpospolitej Polskiej oraz ministrem spraw zagranicznych. Reprezentował również ojczyznę podczas rozmów pokojowych w Wersalu. W grudniu 1919 r. złożył dymisję z zajmowanych w rządzie stanowisk i wrócił do Szwajcarii.
Na emigracji powrócił do koncertowania oraz działalności charytatywnej. Nie skończył jednak definitywnie z polityką. W 1936 r. współorganizował tzw. Front Morges, organizację nastawioną opozycyjnie względem ówczesnych polskich władz. Po wybuchu II wojny światowej został Przewodniczącym Rady Narodowej RP. W 1940 r. wyjechał do USA. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Miasta Bochnia
Współpraca: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bochni
Czytała:
Anna Butrym
Ignacy Jan Paderewski – historia w animacji zapisana I
Ignacy Jan Paderewski – historia w animacji zapisana II
Ignacy Jan Paderewski – historia w animacji zapisana III